02-5817176

סוסיא הר חברון

מחלקת הלבשה (ר' מנחם מנדל מוויטבסק)

וַיָּ֨סַר פַּרְעֹ֤ה אֶת־טַבַּעְתּוֹ֙ מֵעַ֣ל יָד֔וֹ וַיִּתֵּ֥ן אֹתָ֖הּ עַל־יַ֣ד יוֹסֵ֑ף וַיַּלְבֵּ֤שׁ אֹתוֹ֙ בִּגְדֵי־שֵׁ֔שׁ וַיָּ֛שֶׂם רְבִ֥ד הַזָּהָ֖ב עַל־צַוָּארֽוֹ:  וַיַּרְכֵּ֣ב אֹת֗וֹ בְּמִרְכֶּ֤בֶת הַמִּשְׁנֶה֙ אֲשֶׁר־ל֔וֹ וַיִּקְרְא֥וּ לְפָנָ֖יו אַבְרֵ֑ךְ וְנָת֣וֹן אֹת֔וֹ עַ֖ל כָּל־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם:     (בראשית מא  מ – מא)

 בעת שנכנס מרן זכותו יגן עלינו (רבי ישראל מרוז'ין) להניח תפילין בפעם הראשונה לבנו (הרב הקדוש מהוסיאטין). סיפר לבנו אשר טרם שנתגלה קדושת הרב הצדיק ר' מנדילי מוויטבסק. פעם אחת באו חסידי רייסין שהסתופפו בצל רבם המגיד הגדול ממזריץ' והתנצלו לפניו איך שהדרך רחוק מאד ממקומם למקום רבם וקשה לפניהם לבוא בכל עת וגם צר להם להיות זמן רב בלא רב ומורה והוציא להם המגיד מלבוש אחד ממלבושיו וגם חגורה ומקל ואמר להם הא לכם החפצים הללו ותמסרו אותם להאיש שמו מנדילי שנמצא בוויטבסק ואחר כך תוכלו להסתופף בצילו בכל עת שיהיה קשה לפניכם לבוא אלי. והתלמידים הנ"ל נסעו לוויטבסק והתחילו לדרוש ולחקור איה מקום תחנתו (מגוריו) של הרב ר' מנדילי ואמרו אנשי המקום לא נמצא בכאן רבי מנדילי עד אשר פגעו באשה אחת ותשאל אותם רבותי מה תבקשו השיבה להם את רבי מנדילי אנחנו מבקשים אמרה להם האשה בכאן אין גם אחד אשר רבי יתקרי. סתם מנדיליך הרבה נמצאים פה. וגם אני יש לי חתני ששמו גם מענדילי אז הבינו כי זה האיש אשר המה מבקשים וסרו אל ביתה ומצאו שמה את חתנה וימסרו לו את החפצים הללו מהמגיד ולקח את המלבוש והלביש את עצמו וחגר עצמו בחגורה ולקח את המקל בידו ותיכף לא הכירו אותו אם זה הוא האיש שראו מקודם שלבש את כל הנ"ל ופחדו נפל עליהם. עד כאן. אחר כך  סיים מרן זכרו יגן עלינו –  "הרי ראינו ש"תחילה כך, ומיד כך".

לעיתים הלבוש עושה את  האדם. החלפת לבוש, תפקיד ומשרה עשויים, או עלולים, להכניס את האדם בן רגע למצב חדש ולהעבירו כהרף עין מעולם לעולם.  ילד בן 13 מניח תפילין ובין רגע נעשה לאדם גדול המנביע מתוכו עוצמות חדשות ומחוייב במחוייבויות מוחלטות. בחור מתגייס לובש מדים ומיד מתחיל לחשוב, לפעול ולהתנהל כחייל.  מקבל  רבי מנדלי בגדי אדמו"ר ומיד נחשפים בקרבו  כוחות שלו הוכרו לפני כן וסביבתו כולה ניצבת המומה.

החיים מתפתחים בדרך כלל בצעדי צב, עקב בצד אגודל וקשה להבחין בהתקדמותם אולם לעיתים מצויות בהן מקפצות היוצרות מהפכים ברגע, מקפצות המעבירות אותנו שלבים ועולמות כהרף עין. כדאי להיות מוכנים להן ולנצלן עד תום.