02-5817176

סוסיא הר חברון

מצות הדמים (רבי לוי יצחק מברדיצ'ב)

וּשְׁמַרְתֶּם֘ אֶת־הַמַּצּוֹת֒ כִּ֗י בְּעֶ֙צֶם֙ הַיּ֣וֹם הַזֶּ֔ה הוֹצֵ֥אתִי אֶת־צִבְאוֹתֵיכֶ֖ם מֵאֶ֣רֶץ מִצְרָ֑יִם                                                                                                         (שמות  יב יז)

כאשר שמע  רבי לוי יצחק מברדיצ'ב שהאופים את המצות מעבידים את בנות ישראל המרדדות את המצות בעבודת הפרך מן הבוקר עד כמה שעות בלילה, צעק בבית המדרש: הנה מהאומות העולם, שונאי ישראל שבהם, יעלילו על עם ישראל שלשין את המצות בדם נוצרים, זה בודאי שקר וכזב, אבל אהה! הנה לשים ואופים פה המצות בדמי ישראל אם האופים מעבידים את בני ובנות ישראל בעבודת הפרך כיוצא בזה!

אין עשן בלי אש. שמועה גם אם שיקרית היא מתחילה מניצוץ אמת, מנקודת פתיחה בעלת תשתית או לפחות היתכנות  במציאות. אם הגויים בחרו לאורך דורות להעליל עלינו עלילות דם דוקא בפסח היה כדאי שנחפש את נקודת האחיזה המציאותית של פנטזיות אלה.  אסור להיבהל מעלילות בכלל ומעלילות דם בפרט,  אולם  ההתעלמות מהן לא תאפשר  לתקן את נקודת האמת מתוכה צמחו ועבור תיקונה נוצרו.  מתברר שמצות יכולות להיספג בדם גם ללא קשר לנוצרים ושנאתם אלינו. מצות נטבלות בדם גם מהתמכרות לדמים, כספים, וניצול העניים השקופים שדם שקוף זורם בעורקיהם.