02-5817176

סוסיא הר חברון

אופנת הקש והכרוב (רבי מנחם מנדל מקוצק)

וּמִן־הַתְּכֵ֤לֶת וְהָֽאַרְגָּמָן֙ וְתוֹלַ֣עַת הַשָּׁנִ֔י עָשׂ֥וּ בִגְדֵי־שְׂרָ֖ד לְשָׁרֵ֣ת בַּקֹּ֑דֶשׁ :  (שמות לט א )

שגור בפיהם של חסידי קוצק ששמעו מפי רבם, שפעם אחת נאנח ואמר: ואני לא כך חשבתי. כסבור הייתי שאמצא רק שלש מאות חסידים ובלבד שיהיו מואסים בכל שבעת ההבלים שאמר קהלת, ויחבשו לראשם עלי כרוב, וחגורות קש יחגורו, וסנדלי עץ ינעלו, ויעלו על הגגות ויקראו באזני כל העולם: "לַה' הָאָרֶץ וּמְלוֹאָהּ."

כמה נדירים הם בעולם אנשי אמת פורעי סדרים ומנפצי מוסכמות. כמה זקוקה החברה לקומץ אנשי אמת הדבקים באמת החשופה והמזוקקת כפי שהיא, אמת  נטולת גינוני טקס ומשוחררת מכבלי המוסכמות החברתיות. ראוי לנו לחפש בנרות אנשים המנותקים מהסדר החברתי ותבניותיו, בני אדם שאינם מוכנים לחיות בתוך התבנית המקובלת של שבעת שלבי החיים מינקות לשיבה ושאינם מקבלים את חלוקת השבוע לשבעה ימים, שהם שבעת ההבלים עליהם מצביע שלמה המלך במגילת קהלת (קהלת רבה א ג).

דרושים אנשים שאינם חוששים להתבזות, אינם מכירים את שפת הנראות והמיתוג, מוכנים להחליף נעלי עור יוקרתיות בסנדלי עץ זולים, חגורות עור מהודרות בחגורות קש מאולתרות, כובעי פרוה מעוצבים בעלי כרוב מיותרים. כשאינך מקבל את כבלי המוסכמות הנך משוחרר ומסוגל לעלות לראש הגג ולזעוק בראש חוצות את האמת שגילית – הכל שייך לקב"ה והוא שורה בכל פינה.

בגדי שרד, בגדי כבוד ותפארת, גם להם יש מקום בעולם אולם בגדי שרד נדרש ללבוש רק אדם אחד בכל דור – הכהן הגדול. איש אינו אמור להיות מעוניין לעטות גלימות וצלינדרים, מגבעות ועניבות, טוקסידויים ופפיונים. נדרש ציווי מיוחד ואישי של הקב"ה כדי לעקור אדם מלבושו הטבעי ולחונטו בבגדי שרד לא לו. אשריו של אהרן הכהן שמסר נפשו ולבושו על קיום מצוות ה' והחליף את סנדלי העץ, חגורות הקש ועלי הכרוב בחושן, מעיל ואפוד, מצנפת ואבנט.