02-5817176

סוסיא הר חברון

אמנות העץ (רבי שמחה בונם מפשיסחא)

לְתָפְשָׂ֗הּ לֹֽא־תַשְׁחִ֤ית אֶת־עֵצָהּ֙ לִנְדֹּ֤חַ עָלָיו֙ גַּרְזֶ֔ן כִּ֚י מִמֶּ֣נּוּ תֹאכֵ֔ל וְאֹת֖וֹ לֹ֣א תִכְרֹ֑ת כִּ֤י הָֽאָדָם֙ עֵ֣ץ הַשָּׂדֶ֔ה לָבֹ֥א מִפָּנֶ֖יךָ בַּמָּצֽוֹר: (דברים פרק כ יט)

פעם אחת אמר הרבי ר׳ בונם על הרב רבי מאירל מאפטא שהוא איש אלקים מנעוריו ואינו יודע האיך חוטאים, ואיך ידע מה חסר להאנשים הבאים אליו. אני הייתי בדאנציג ובבתי הטיאטר (התאטרון), ויודע אני מה חוטא. וכאשר אני בא לביתי אני רואה עקום זה האילן. אני בוקע מכל צדדיו להיות ישר כקורה ואז אני נותן בו נשמה קדושה. עד כאן לשונו.

חייב אדם לרתום את סיפור חייו כולו לעבודת בוראו. עברך הנו חלק פעיל בחייך גם אם שונו נתיבם ובחרת בדרך חיים חדשה. רבי שמחה בונם שהיה בעברו רוקח, סוחר עצים גדול ואיש עסקים ממולח השתמש בארגז הכלים אותו רכש בצעירותו גם בהיותו  אדמו"ר נערץ ומורה דרך לרבים. הכלים והתובנות אותם רכש ר' בונם בנמלה של גדאנסק שוקקת המסחר וחיי התרבות היו הכלים  בהם השתמש להבנת ההמונים ששיחרו לפתחו וביקשו את עצתו . רבי שמחה בונם ראה חוטאים, הכיר את במות התאטרון ואת כוחותיהן ועוצמתן ולפיכך ידע לזהות , להבין ולהזדהות עם החוטאים ועם תשוקותיהם. עברו כסוחר עצים נתן בידו את היכולת להבין מה הם הכוחות המשפיעים על גידולו של העץ, איזה לחצים גורמים לו להתעקם וכיצד מישרים אותו מחדש וכך הקציע ויישר את נשמות חסידיו ובאי ביתו. לא מבין רבי שמחה כיצד אנשים שגדלו על טהרת הקדש מסוגלים לסייע לבני אדם רגילים  מעוצבי יצרים וסחופי רוחות.