02-5817176

סוסיא הר חברון

בדיקת קשר  (רבי אלימלך מליז'נסק)

כַּאֲשֶׁ֥ר יִשָּׂא־אִ֖ישׁ אֶת־בְּנ֑וֹ בְּכָל־הַדֶּ֙רֶךְ֙ אֲשֶׁ֣ר הֲלַכְתֶּ֔ם עַד־בֹּאֲכֶ֖ם עַד־הַמָּק֥וֹם הַזֶּֽה: (דברים א  לא)

משלו רבי אלימלך  משל לאב ובנו הלכו יחד בקרון ובאים סמוך ליער. ושם מצוים פירות קטנים שנקראים יאגדס,  תותי בר, והמה מתוק לחיך. ומיד כשהבן רואה הפירות ביקש מהאב שיתמהמה ויחכה לו עד שילקוט מפירות הנ"ל. והאב אמר לו בעל כורחו מהר שלל חש בז (תזדרז ממש) כי אין לנו פנאי להתעכב. והבן ההוא לתאוה יבקש ולוקט לקיטה אחר לקיטה. האב צועק: בני הלא ממהרים אנחנו לדרכנו. מה זה לך לבלות כמה שעות ביער כי אצה לנו הדרך. והבן אינו רוצה לילך משם כי תאוה תערב לנפש. ורואה האב שאין לו ברירה עם בנו. ומה יעשה לו שהוא בנו יחידו. אף שהוא סכל על כל זה רחמי האב על הבן מרובים. ואומר האב לבנו: שמע בקולי, איעצך שלא תסתבך ביער ותלאה למצוא הדרך הישר לשוב אלי. בכל פעם צעק תצעק "אבי אבי". ואנכי משיבך "בני בני". כל זמן שאתה תשמע קולי תדע שאני שומע קולך. אבל כשאינך תשמע קולי אזי תבין שאתה מסובך בסבכי היער וצריך אתה לרוץ אחרי עד שתמצא אותי.

גם אם החלטת ללכת אחר יצרך ותאוותיך, לסור מן הדרך בה מעוניין אביך שבשמים, להתרחק וללקוט תותי בר, אל תנתק קשר. לא משנה כמה חטאת והתרחקת דע שאביך שבשמים ממתין לשובך על אם הדרך ולא מתיאש. כדאי לזכור שמבחינתו אתה בן יחיד ואהוב שבסוף סולחים לו על הכל.  החכמה הגדולה היא להישאר בקשר מתמיד, לדבר אליו, לזעוק לעזרתו ולנסות להקשיב לתשובתו המהדהדת בין עצי יער החיים. כששומרים על קשר מבינים שאבא אוהב אותנו ללא תנאי וכי ממתין הוא לנו כדי להמשיך בדרך המשותפת.