02-5817176

סוסיא הר חברון

המחלצים (רבי שמחה בונם מפשיסחא)

וַ֠יָּבֹא אַחַ֨ר אִֽישׁ־יִשְׂרָאֵ֜ל אֶל־הַקֻּבָּ֗ה וַיִּדְקֹר֙ אֶת־שְׁנֵיהֶ֔ם אֵ֚ת אִ֣ישׁ יִשְׂרָאֵ֔ל וְאֶת־הָאִשָּׁ֖ה אֶל־ קֳבָתָ֑הּ וַתֵּֽעָצַר֙ הַמַּגֵּפָ֔ה מֵעַ֖ל בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵֽל: (במדבר  כה  ח)

הרבי ר' בונם שכשהיה בימי עלומיו כשנסע למכירת עצים  לדנציג פעם אחת נתן על ידו סוחר אחד את בנו להשגיח עליו ושהוא ימכור העצים שלו בלילה. הלך עמו ופתאום נעלם מאתו ויחפש אחריו ולבו ניבא לו על בן הסוחר שהלך לבית זונות. ונכנס לשם ובבית החיצון עמד שם פסנתר ומשוררת אחת ישבה שם ושילם לה שתנגן מאותה היצירה הידועה לו. שבכח זה הניגון להוציא איש ממקומו עד שיצא מהחדר הפנימי. וכראותו את הנער יוצא עשה את עצמו כלא ידע. ואמר לו אתה כאן. הלא בא סוחר עבור הסחורה. ומהרה הלך אתו. ומחמת הבושה שהרגיש מפני הרבי ר' בונם  החוויר הנער והראה לו הרבי ר' בונם כאילו אינו כל כך מקפיד. ושחק עמו בקלפים עד שהחזירו לדעת הישרה. ולמחרתו הלך עמו על התאטרון. אבל הרבי ר' בונם שכב שם בחדר הצפיה בפישוט ידים ורגלים באמירת תהלים בהתלהבות עד שהוציא את האברך מכוחותיו החומרים ונעשה בעל תשובה גמור. ואחרי פטירתו נודע זאת על ידי אותו האברך שמרט שערות ראשו מצערו. וכן אמר הרבי ר' בונם שמשם השיג המדרגות כי השפעת השראת השכינה יורדת לכל המקומות וכשאין שם מי לקבל יראת שמים רק אחד אזי הוא נוטל שכר כולם ואת כל הניצוצות הקדושים.

ישנם צדיקים הזוכים  לשמש כצוות חילוץ רוחני. צדיקים שכאלה משתמשים ברחבות דעתם ועושר הבנתם בתחומים רבים ומגוונים בהם מסתובבת נפש החוטא.  צדיקים שכאלה מכירים את העולמות שבחוץ על פיתוייהם, עוצמותיהם, מקורות משיכתם והדרכים להשתחרר מהם.  סיכון גדול לוקחים על עצמם צוותי חילוץ רוחניים שכאלה אך שכרם עצום מצילים הם נפשות  אבודות וזוכים להארות והשגות רבות ונדירות. מלקטים  המחלצים האמיצים אוצרות רוח ותעצומות נפש במקומות שאיש  מן הנוכחים בהם מעולם לא התכופף ללקטם.