02-5817176

סוסיא הר חברון

מורשת פרוסית (רבי הירשלי מאפטשנע)

כִּֽי־תֵצֵ֨א לַמִּלְחָמָ֜ה עַל־אֹיְבֶ֗ךָ וְֽרָאִ֜יתָ ס֤וּס וָרֶ֙כֶב֙ עַ֚ם רַ֣ב מִמְּךָ֔ לֹ֥א תִירָ֖א מֵהֶ֑ם כִּֽי־ה֤' אֱלֹהֶ֙יךָ֙ עִמָּ֔ךְ הַמַּֽעַלְךָ֖ מֵאֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם: (דברים פרק כ, א)

שמעתי מאבי זקיני הרב הקדוש ר׳ הירשלי זצ"ל מאפטשנע שנסע בדרך ושאל לאברך אחד אם הוא חסיד ואמר לו האברך הלואי שאהיה איש פשוט. ואמר לו אדוני אבי זקני זצ״ל בתחלה בילדותי כשנסעתי לחוזה מלובלין רציתי שאהיה כמו הבעל שם טוב, אבל אם המבוקש שלך הוא רק שתהא איש פשוט גם איש פשוט לא תהיה. ואני אמרתי משל על זה שמלך פרוסיה צוה קודם מותו לבנו שילחום עם כל המדינות שסביביו כל ימיו ואמר לו בנו מדינת פרוסיה היא גדולה מאד ודי לי במדינה זו ואמר לו אביו באם לא תלחם בכל המדינות שסביבך גם מדינת פרוסיה לא תהא שלך.

מלך פרוסיה מבין כי ההגנה הטובה ביותר הנה ההתקפה. אם רצונך לשמר את פרוסיה בידיך תקוף עמוק בשטח האויב. תן לאויב לכלות את כוחותיו בהתגוננות והוצא לו את החשק והיכולת לתכנן מתקפות על שטחך. אם אינך רוצה שהמלחמה תתרחש בשטחך העבר אותה ביוזמתך אל שטח האויב. בחיים מי שלא שואף קדימה הרי הוא נסוג לאחור. אם תחלום להיות רמטכ"ל כנראה שתהיה מח"ט אולם אם חלומך הנו מח"טיות הרי שאף לקורס קצינים לא יוציאוך. אם חלומך להיות הבעש"ט יש סיכוי שתהיה ר' נחמן אך אם תחלום להיות יהודי פשוט פשוט לא תהיה יהודי.